رایج ترین اشتباه های ورزشی

فواید ورزش برای جسم و روح بر کمتر کسی پوشیده است. ممکن است شما هم بارها به ورزش روی آورده باشید اما به هر دلیلی آن را کنار گذاشته باشید. در این مقاله جیمزل از اشتباه های ورزشی برای شما می‌گوییم تا با غلبه بر آن‌ها بتوانید عملکرد خود را بهبود ببخشید.

منتظر نمانید تا حس ورزش کردن به سراغ شما بیاید

گاهی حرفه‌ای‌ترین ورزشکاران نیز در رختخواب ماندن را به ورزش کردن ترجیح می‌دهند. اما چه عاملی باعث می‌شود آن‌ها از رختخواب خود دل بکنند و ورزش را شروع کنند؟ نظم، تعهد و پافشاری عواملی هستند که دست به دست هم می‌دهند و باعث می‌شوند یک نیروی محرک برای ورزش کردن ایجاد شود. در ادامه نکاتی را برای شما می‌گوییم تا به راحتی یکی از رایج‌ترین اشتباه های ورزشی را پشت سر بگذارید:

ایجاد انگیزه

یکی از راه‌های ایجاد انگیزه برای ورزش کردن تعیین کردن پاداش است. ذهن خود را آموزش دهید که در صورت به پایان رساندن تمرینات ورزشی، پاداشی در انتظار شماست. بیرون رفتن با دوستان، تماشای فیلم مورد علاقه و یا خواندن یک کتاب جدید پاداش‌های کوچکی هستند اما انگیزه‌ای قوی برای ورزش کردن را در شما ایجاد می‌کنند.

نوشتن اهداف ورزشی

همیشه سخت‌ترین قسمت ورزش، شروع آن است. اما چه عاملی باعث می‌شود شما به راحتی از این مرحله بگذرید؟ یادآوری! کافی است هدف‌های خود را بر روی کاغذ بنویسید یا از اپلکیشن‌هایی استفاده کنید که وظایف و کارهای شما را یادآوری کنند.

فراموش نکردن تمرینات ورزشی

به یاد داشته باشید پشت گوش انداختن تمرین یکی از اشتباه های ورزشی به شمار می‌رود. قبل از اینکه تسلیم تنبلی شوید از خود این سؤالات بپرسید: آیا از ورزش نکردن پشیمان می‌شوید؟ چگونه تمرین از دست رفته را جبران می‌کنید؟ پاسخ به این سؤالات راه‌حلی ساده برای پای‌بند ماندن به برنامه ورزشی است.

ایجاد انگیزه برای ورزش

تعلل کردن را کنار بگذارید

اگر همیشه به دنبال این هستید که در تایم آزاد خود ورزش کنید، اسیر یکی از متداول‌ترین اشتباه های ورزشی شده اید. به احتمال زیاد اگر شما وقت اضافی داشته باشید، به ورزش روی نمی‌آورید؛ بلکه درگیر کارهایی می‌شوید که همیشه برای انجام آن‌ها هیجان داشته اید. در ادامه نکاتی را برای شما مطرح می‌کنیم تا بتوانید به راحتی از شر این دسته از اشتباه های ورزشی خلاص شوید:

برنامه‌ریزی قبل از موعد تمرینات ورزشی

برنامه روزانه خود را بررسی کنید و زمانی را برای ورزش کردن اختصاص دهید. حتی اگر در روز فقط ۳۰ دقیقه زمان اضافی دارید، می‌توانید در این تایم تمریناتی کوتاه اما مؤثر انجام دهید. توجه داشته باشید که انتخاب زمان مناسب برای ورزش یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید انجام دهید. پیشنهاد می‌کنیم پست راهنمایی برای انتخاب بهترین زمان برای ورزش کردن در روز را مطالعه کنید.

آماده شدن برای ورزش

لباس ورزشی، آب و خوراکی‌های سالم به نوعی تجهیزات لازم برای ورزش محسوب می‌شوند. پس بهتر است از قبل تمام وسایل مورد نیاز خود را آماده کنید. ما برای کسانی که شرایط خرید حضوری لباس ورزشی را ندارند، خبر خوبی داریم. ما در جیمزل این امکان را برای شما فراهم کرده‌ایم تا بتوانید به راحتی پوشاک ورزشی مورد نظر خود را سفارش دهید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن تحویل بگیرید.

همچنین در پست هر آنچه که باید درباره انواع پوشاک ورزشی زنانه و مردانه بدانید به طور کامل انتخاب لباس مناسب برای ورزش را بررسی کرده‌ایم.

در ورزش کردن زیاده روی نکنید

وقتی در ورزش شکست می‌خورید و به نتیجه دلخواه خود نمی‌رسید، به احساسی‌ترین قسمت مغز پناه می‌برید. این بخش از مغز به شما می‌گوید که باید این مشکل را سریع حل کنید. اینجاست که در دام یکی از مهم‌ترین اشتباه های ورزشی می‌افتید. شما برای جبران تمرینات ورزشی از دست رفته خود را مجازات می‌کنید و بیش از حد به ورزش روی می‌آورید. در حالی که این موضوع نه تنها شکست شما را جبران نمی‌کند بلکه ناکامی‌های بیشتری برای شما به ارمغان می‌آورد. با جیمزل همراه باشید تا به شما بگوییم برای رفع این موضوع چه کارهایی انجام دهید:

آهسته اما پیوسته ورزش کردن

ممکن است شما حداکثر نیرو و توان خود را برای ورزش بگذارید، اما با این کار ذخایر انرژی بدن شما به زودی به پایان خواهند رسید. یک برنامه ورزشی ساده و منظم، پیشرفت ورزشی شما را تضمین خواهد کرد.

تداوم در ورزش کردن

دوری کردن از احساس گناه

اجازه ندهید احساس گناه عامل ایجاد انگیزه برای جبران تمرینات ورزشی باشد. در عوض برنامه‌ای تنظیم کنید که متناسب با اندام فعلی شما باشد. اگر یک یا دو هفته تمرینات خود را کنار گذاشته اید، به یک برنامه جدید نیاز دارید تا دوباره به شرایط قبلی برگردید. در صورتی که ماه‌ها یا سال‌ها از ورزش کردن شما می‌گذرد، شما باید علاوه بر یک برنامه ورزشی، پیاده‌روی را نیز در روتین ورزشی خود بگنجانید.

کمک گرفتن از یک مربی

اگر سابقه کنار گذاشتن ورزش را دارید، یک مربی و متخصص ورزشی گزینه مناسبی برای حل این دسته از اشتباه های ورزشی است. مربی ورزشی متناسب با شرایط شما بهترین برنامه را تنظیم می‌کند و همواره برای نحوه ورزش و پایبندی شما به تمرین، ایده‌های جدیدی را ارائه می‌دهد.

با توجه به گسترش بیماری کرونا، ممکن است تصمیم گرفته باشید برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ مسائل ایمنی، در خانه ورزش کنید. در این صورت پیشنهاد می‌کنیم مطلب دیگر جیمزل با عنوان 7 اشتباه رایج ورزشی که هنگام ورزش در خانه انجام می‌دهیم را حتما بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 16 =