اهمیت کربوهیدرات

کربوهیدرات‌ها یکی از مهم ترین بخش‌های رژیم غذایی محسوب می‌شوند که امروزه شاهد حذف آن در برخی از برنامه‌های غذایی نیز هستیم. طبق نظرات گوناگونی که به دست ما رسیده است، بسیاری از افراد دلیل چاقی خود را مصرف این ماده می‌دانند؛ اما باید گفت که چنین نیست و کربوهیدرات‌ها در واقع یکی از اصلی ترین منابع تامین انرژی مورد نیاز برای بدن هستند. با توجه به این موضوع تصمیم داریم در ادامه متن در رابطه با اهمیت کربوهیدرات در رژیم غذایی با شما صحبت و اطلاعاتی را اختیارتان قرار دهیم.

اگر شما درک درستی از کربوهیدرات‌ها داشته باشید، دیگر هیچ زمان تصمیم به حذف آن از رژیم غذایی نمی‌گیرید. از آنجایی که این ماده در دسته‌ی عناصر درشت مغذی قرار می‌گیرد، بدن به آن به‌اندازه‌ی تقریبا زیاد نیاز دارد تا بتواند عملکرد مطلوبی از خود داشته باشد؛ بنابراین با توجه به چنین چیزی چگونه امکان حذف آن از رژیم غذایی وجود خواهد داشت؟ آنچه باید روشن شود، نوع کربوهیدرات‌هایی است که برای بهبود سلامت و تناسب اندام باید مصرف شود.

اهمیت کربوهیدرات برای تامین انرژی

زمانی که شما کربوهیدرات‌های مناسبی را مصرف می‌کنید، سیستم گوارشی شما آن‌ها را به گلوکز (قند خون) تجزیه می‌کند. گلوکز سوخت و انرژی بدن را در یک سطح مناسب نگه می‌دارد و باعث می‌شود بدن به خوبی وظایف خود را انجام دهد و برای انجام آن‌ها انرژی کافی داشته باشد. نکته‌ای که باید به آن اشاره کرد، این است که اگر شما به مقدار کافی از کربوهیدرات‌ها استفاده نکنید، دچار مشکلاتی چون سردرد، بی حالی و افت فشار می‌شوید، همچنین در شبانه روز به طور مداوم احساس خستگی خواهید کرد.

به نظر می‌رسد که مردم از اهمیت کربوهیدرات درک درست و مناسبی ندارند و از همین جهت دست به حذف این ماده از رژیم غذایی خود می‌زنند. موضوع دیگری که باید درباره‌ی مصرف کربوهیدرات‌ها بدانید، این است که شما در زمان مصرف کربوهیدرات‌ها باید به ورزش خود نیز اهمیت دهید و در واقع اگر چنین چیزی نباشد، شما از مصرف کربوهیدرات آثار منفی نیز دریافت خواهید کرد؛ به همین جهت توصیه می‌شود به اهمیت کربوهیدرات برای بدن‌سازی نیز توجه داشته باشید تا به خوبی سلامت جسم و تن خود را تضمین کنید. برای پی بردن به اهمیت تغذیه برای ورزشکاران، پست اهمیت تغذیه در ورزش را بخوانید.

تامین انرژی با مصرف کربوهیدرات‌ها

فرایند هضم و تجزیه کربوهیدرات‌ها همانند فرایند هضم قند و نشاسته است که همگی انرژی لازم برای جسم و تن را فراهم می‌کنند. همانطور که گفته شد تجزیه این دست از مواد باعث به وجود آمدن گلوکز یا قند خون می‌شود که این ماده به سرعت به جریان خود وارد  و انرژی مورد نیاز فرد را تامین می‌کند.

چرخه تامین انرژی را می‌توان به این صورت بیان کرد که قند خون آزاد شده بر بخش لوزالمعده اثر می‌گذارد و این بخش با توجه به اثری که پذیرفته است مقداری انسولین آزاد می‌کند و سپس این گلوکز وارد سلول‌های بدن می‌شود و انرژی لازم بخش‌ها را تامین می‌کند. نکته‌ی دیگری که باید در رابطه با اهمیت کربوهیدرات بدانید، این است که دلیل انرژی که شما برای نشستن، فیلم دیدن، راه رفتن و حتی نفس کشیدن دارید، گلوکز و قند آزاد شده است.

گاهی اوقات شما کربوهیدرات بسیاری را مصرف می‌کنید، بدن در چنین شرایطی میزان مورد نیاز خود را جذب می‌کند و سپس آنچه اضافه است را به کبد و دیگر عضلات می‌دهد که برای استفاده در زمان‌های دیگر در این بخش‌ها ذخیره شود؛ البته گاهی اوقات این ماده به چربی نیز تبدیل می‌شود که این موضوع سبب شده بسیاری از افراد از اهمیت کربوهیدرات چشم پوشی کنند و این ماده را از رژیم غذایی خود حذف کنند.

مطالعات نشان می‌دهد که کربوهیدرات به ویژه برخی از آن‌ها مانند سبزیجات، سبزیجات برگ دار و غلات به بدن ما کمک می‌کنند که چربی‌های اضافه بدن را از بین ببریم، عملکردهای ورزشی خود را بهبود ببخشیم و بتوانیم عضله بگیریم. این موضوعات همگی اهمیت کربوهیدرات بر نحوه‌ی زندگی و همچنین اهمیت کربوهیدرات برای بدنسازی را به ما نشان می‌دهند که اگر به آن‌ها توجه کافی شود، بدنی سالم خواهیم داشت.

بهترین کربوهیدارت برای بدنسازی

بررسی آثار مثبت و اهمیت کربوهیدرات در رژیم غذایی

طبق تحقیقات و بررسی‌های انجام شده در رابطه با کربوهیدرات‌ها، متوجه شدیم که این ماده می‌تواند از بدن در برابر شرایط مختلفی چون بیماری‌ها و سرطان‌ها محافظت کند؛ همچنین برخی از مواد که در دسته‌ی کربوهیدرات‌های پیچیده قرار می‌گیرند، مانند جو دو سر، از میزان فیبر بالایی برخوردار است و مصرف آن‌ها به صورت منظم و طبق اصول، می‌تواند احتمال مبتلا شدن به فشار خون و مشکلات قلبی را کاهش دهد.

از دیگر مزیت‌هایی که مصرف این ماده برای بدن دارد، باید به کاهش چاقی، جلوگیری از مبتلا شده به دیابت نوع 2 و هضم بهتر مواد غذایی اشاره داشت. توجه داشته باشید که از اهمیت کربوهیدرات در رابطه با کاهش وزن غافل نشوید؛ این ماده بر خلاف آنکه می‌گویند دلیل چاقی است، از چاقی نیز جلوگیری می‌کند، البته به شرط آنکه شما از انواع کربوهیدرات‌های مناسب استفاده کنید و همچنین در کنار مصرف این ماده ورزش را نیز فراموش نکنید.

برخلاف آنچه امروزه در رژیم‌های غذایی مشاهده می‌کنیم، کربوهیدرات‌های سالم با افزایش وزن و چاقی هیچ ارتباطی ندارند و حتی جز و قسمتی از یک رژیم غذایی سالم و لازم برای بدن به حساب می‌آیند که باید مقدار مناسبی از آن‌ها به بدن برسد. توجه داشته باشید کربوهیدرات‌ها در انواع گوناگونی یافت می‌شوند و شما باید در هنگام مصرف آن‌ها به این موضوع توجه داشته باشید.

نقش کربوهیدرات‌ها در سلامتی و تناسب اندام

کربوهیدرات‌ها را می‌توان در دو دسته‌ی مجزا دسته بندی کرد که این دو دسته شامل کربوهیدرات‌های ساده و پیچیده می‌شوند.

کربوهیدرات ساده

نوع ساده در واقع قندهایی است که به صورت طبیعی در خوراکی‌هایی که مصرف می‌کنیم وجود دارد؛ برای مثال شما با مصرف میوه‌ها، سبزیجات، شیر و خیلی دیگر از مواد، می‌توانید کربوهیدرات ساده را جذب کنید. مصرف غذاهای فرآوری شده و آماده نیز برای بدن کربوهیدرات را فراهم می‌آورند، اما مواد طبیعی کربوهیدرات‌های سالم‌تری را به بدن شما می‌رسانند.

از اهمیت کربوهیدرات ساده می‌توان اشاره داشت به آنکه این دست از کربوهیدرات‌ها به سرعت وارد جریان خون می‌شوند و بنابراین انرژی لازم را نیز برای بدن فراهم می‌کنند. توصیه می‌شود اگر تصمیم به انجام فعالیت‌های ورزشی دارید، پیش از شروع فعالیت از موز و مویز استفاده کنید تا انرژی لازم برای انجام فعالیت‌ها را برای شما تامین کند؛ بنابراین توصیه می‌شود از اهمیت کربوهیدرات برای بدنسازی و انجام دیگر ورزش‌ها غافل نشوید.

بهترین کربوهیدرات برای ورزشکاران

از دیگر موادی که با مصرف آن‌ها کربوهیدرات‌های ساده وارد بدن می‌شوند، باید به انار، انبه، آب میوه‌های طبیعی، ماست و عسل طبیعی اشاره کرد. اگر شما به خوبی متوجه اهمیت کربوهیدرات بر رژیم غذایی خود شده باشید، مصرف این دست از موارد را در راستای کار خود قرار خواهید داد.

کربوهیدرات پیچیده

کربوهیدرات‌های پیچیده که دسته‌ی دوم کربوهیدرات‌ها به حساب می‌آیند، حاوی مقدار بسیاری فیبر و نشاسته هستند و از همین جهت هضم آن‌ها مدت زمان بیشتری از شما وقت می‌گیرد تا به گلوکز که منبع اصلی تامین انرژی به حساب می‌آید تبدیل شود. از مواردی که شامل این نوع از کربوهیدرات هستند، می‌توان به نان سبوس دار، لوبیا، سیب زمینی، جو دو سر و کینوا اشاره داشت.

اهمیت کربوهیدرات پیچیده در مقایسه با اهمیت کربوهیدرات ساده بیشتر است و بنا بر همین دلیل، بیشتر رژیم غذایی ما را باید این دست از مواد که کربوهیدرات‌های پیچیده دارند، تشکیل دهند تا رژیم غذایی سالمی داشته باشیم. برخی از موادی که کربوهیدرات پیچیده دارند و منبع عالی از فیبر، آنتی اکسیدان، مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند را می‌توان شامل موادی چون برنج قهوه‌ای، حبوبات، غلات، آجیل و دانه‌های خام در نظر گرفت که مصرف آن‌ها به تامین انرژی بدن کمک شایانی می‌کند.

همانطور که مطالعه کردید، اهمیت کربوهیدرات در رژیم غذایی یکی از اصلی ترین موضوعاتی به حساب می‌آید که باید به آن توجه داشته باشید و نباید به فکر حذف این ماده از رژیم غذایی خود باشید، بلکه توصیه می‌شود به دلیل اهمیت کربوهیدرات بر سلامتی و تناسب اندام، موادی که حاوی آن هستند را در برنامه غذایی خود قرار دهید تا بدنی سالم و زیبا داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + 11 =