ایجاد انگیزه برای ورزش

اگر در حال تلاش برای کاهش وزن یا خوش اندام شدن هستید، احتمالا متوجه شده‌اید که پس از چند هفته از آغاز برنامه ورزشی، ممکن است از آن شور و شوق اولیه خبری نباشد. اگر هم حالا مشغول دست و پنجه نرم کردن برای چسبیدن به ادامه برنامه و ایجاد انگیزه برای ورزش کردن هستید، پس حتما این مطلب را بخوانید. ما در این مقاله در مورد راه‌هایی که می‌تواند در حفظ انگیزه به شما کمک کند صحبت خواهیم کرد. ما به شما خواهیم گفت که آن عشق و علاقه کجا می‌رود، و چطور می‌توانید آن را برگردانید!

راهکارهای ایجاد انگیزه برای ورزش

گذشته خودتان را بازنگری کنید

به قبل نگاه کنید، به دفعات قبل که برای کاهش وزن یا ورزش کردن تلاش کردید. آن موقع چه چیزی باعث شد که بی‌خیال شوید؟ آیا الان هم داستان همان است؟ اگر چنین بود، به سراغ مدل و تغییراتی بروید که دفعه قبل امتحانش نکردید. می‌توانید جهت ایجاد انگیزه برای ورزش این مشکل را با بازبینی اتفاقات گذشته حل کنید. احتمالاتی که وجود دارد:

 • رژیمی داشتید که خیلی سفت و سخت بوده است.
 • احساس محرومیت از غذاهای مورد علاقه‌تان داشتید.
 • احساس درد و خستگی زیادی از تمرینات داشتید.
 • در مورد اینکه آیا مسیر درستی می‌روید یا نه شک داشتید.
 • آنقدر سرتان شلوغ بوده که نمی‌دانستید چطور برنامه‌ریزی کنید.

لیستی از مشکلات تلاش‌های قبلی خودتان درست کنید و به این فکر کنید که چطور می‌توانید به آنها غلبه کنید. مثلا اگر رژیم غذایی‌تان خیلی سفت و سخت بوده، تغییراتی در آن ایجاد کنید تا اجرا کردنش ساده‌تر شود. اگر سرتان شلوغ است، تمرین‌های خود را کوتاه‌تر کنید و آنقدر این تغییرات را اعمال کنید تا بالاخره نتیجه بگیرید.

واقع‌بین باشید

خیلی‌ها صرفا به خاطر اینکه انتظار دارند یک مرتبه شاهد اتفاقات مورد نظرشان باشند، نمی‌توانند به اهداف تناسب اندامشان برسند. کم کردن وزن یا بدست آوردن تناسب اندام، یک اتفاق ناگهانی نیست، حتی یک فرایند خطی هم نیست! آنچه شاهدش خواهید بود این است که کمی وزن کم می‌کنید، اما سپس مقداری وزن‌تان زیاد می‌شود، دوباره وزن کم می‌کنید و به همین ترتیب این فرایند ادامه پیدا خواهد کرد.

انگیزه برای ورزش

همچنین، هیچ راه میان‌بری هم برای لاغر شدن یا رسیدن به تناسب اندام وجود ندارد. به همین خاطر، حتی اگر احساس کردید در بدن‌تان هیچ تغییری اتفاق نیفتاده، تسلیم نشوید. اگر بیشتر از کالری دریافتی‌تان انرژی بسوزانید، بدن شما تغییر خواهد کرد، حتی اگر کندتر از توقع شما باشد.

پس مطمئن شوید که اهداف واقع‌بینانه‌ای برای خودتان در نظر گرفته‌اید. از سوی دیگر، باید زمان کافی به بدن‌تان بدهید تا بتواند در قبال کاری که شما در حال انجامش هستید واکنش نشان دهد. باید بدانید که هفته‌ها و بلکه ماه‌ها طول خواهد کشید تا تغییرات خودشان را نشان دهند.

اینکه در مسیر تناسب اندام واقع‌بین نباشید، انگیزه شما را از بین خواهد برد، پس از آنجایی که ایجاد انگیزه برای ورزش بسیار حیاتی است، تلاش کنید تا حتما دیدگاه خودتان را تغییر دهید.

مشتاق نتیجه باشید

همه ما وقتی تصمیم می‌گیریم تا لاغر کنیم یا اوضاع تناسب اندام‌مان را بهبود ببخشیم، ناگهان انگیزه‌ای کسب می‌کنیم که برای هفته‌ها ورزش و رژیم به ما انرژی می‌دهد. اما این کاملا طبیعی است که بعد از یکی دو ماه مقداری از آن انرژی کاسته شود و شما به سر دوراهی بی‌خیال شدن برسید. اما قبل از اینکه جا بزنید، این موارد را امتحان کنید:

 • هدف‌تان را یادآوری کنید: دلیلی که اولین بار به خاطرش ورزش کردن را شروع کردید، به تنهایی می‌تواند یک عامل انگیزه مهم و بزرگ برای شما باشد. آیا هنوز هم رسیدن به آن هدف برایتان با ارزش است؟ هدفتان را جایی بنویسید یا بچسبانید که دائم جلوی چشمان‌تان باشد، مثلا صفحه پس‌زمینه گوشی موبایلتان، یا روی آینه میز توالت، یا حتی روی درب یخچال جاهای مناسبی به نظر می‌رسند.
 • به این فکر کنید که چقدر رشد کرده‌اید: فقط به این نگاه نکنید که چقدر وزن کم کرده‌اید، بلکه به این توجه کنید که زندگی‌تان چقدر عوض شده! آیا قوی‌تر یا چابک‌تر نشده‌اید؟ آیا می‌توانید این‌ها را مایه انگیزه برای ادامه مسیرتان قرار دهید؟
 • تغییرات ایجاد کنید: ایجاد تنوع، می‌تواند انرژی شما را در تمرینات افزایش دهد. بنابراین تلاش کنید تا برنامه ورزشی‌تان را هر یک یا دو ماه تغییر دهید، یا اینکه تمرینات جدیدی را به برنامه‌تان اضافه کنید تا همچنان جذابیت ورزش برایتان حفظ شود.

به خودتان جایزه دهید

اینکه برای خودتان در پایان هفته یک جایزه در نظر گرفته باشید، به طور معجزه آسایی در ایجاد انگیزه برای ورزش کردن در طول هفته مفید است. یکی از این جایزه‌های جذاب می‌تواند ماساژ باشد، واقعا هیچ چیزی بهتر از یک ماساژ ریلکسی در پایان هفته نمی‌تواند خستگی تمرینات ورزشی را از تن شما بیرون کند. می‌توانید ماهی یک بار برای خودتان ماساژ رزرو کنید، یا اگر اهلش نیستید ایده‌های زیر را در نظر بگیرید:

 • یک لباس ورزشی جدید بخرید.
 • یک تعطیلات آخر هفته دست و پا کنید.
 • یک فیلم سینمایی جذاب ببینید.
 • یک آلبوم موسیقی یا کتابی که دوست دارید بخرید.
 • یک جفت هدفون جدید بخرید.
 • یک بازی کامپیوتری جدید بخرید.

افزایش انگیزه برای ورزش

همه راه‌ها را امتحان کنید

قبل از اینکه جا بزنید و برنامه‌ی ورزشی‌تان را ترک کنید، هر کاری که فکر می‌کنید می‌تواند شما را در مسیر نگه دارد را امتحان کنید. به جای این که یکباره تمام ورزش را ببوسید و کنار بگذارید، جلسات ورزشی‌تان را به هفته‌ای یک بار کاهش دهید. سپس به خودتان قول دهید قبل از اینکه کلا بی‌خیال شوید راه‌های دیگر را هم امتحان کنید، مثلا:

 • یک مربی خصوصی برای خودتان استخدام کنید.
 • یک حریف تمرینی برای خودتان پیدا کنید.
 • به یک ورزش گروهی یا یک باشگاه بپیوندید.
 • به‌صورت دیگری ورزش کنید، مثلا به همراه یک ویدیو.

خیلی اوقات شما فقط به یک چیز جدید و هیجان‌انگیز احتیاج دارید تا بتوانید مسیرتان را ادامه دهید.

منتظر معجزه نباشید

بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر طولانی ورزش کنند، شب که می‌خوابند صبح به شکل یک عاشق ورزش و رژیم از خواب بیدار می‌شوند. اما این طور نیست، با وجود اینکه با گذر زمان ورزش برای شما آسان‌تر می‌شود، اما نیاز دارید تا به واسطه موارد مختلفی انگیزه‌ی خودتان را حفظ کنید. اگر منتظر معجزه باشید که یک روزی عاشق ورزش و رژیم شوید، هیچ وقت آن روز نخواهد آمد.

بهانه‌ها را رها کنید

هر روزی، با روز دیگر متفاوت است. آن چیزی که دیروز به شما انگیزه می‌داد، شاید امروز دیگر کار نکند! پس باید مدام به این فکر کنید که چه چیزهایی برای شما الهام بخش است، بدین ترتیب می‌توانید بیابید چه عواملی در ایجاد انگیزه برای ورزش برای شما موثر هستند. شاید آن چیزی که امروز به شما انگیزه می‌دهد، همان شلواری است که دوست دارید اندازه‌تان شود، یا اینکه دوست دارید در مسابقه با دوستتان برنده شوید. پس پیش از اینکه ورزش را کنار بگذارید به موارد زیر دقت کنید:

 • به خودتان یادآوری کنید که اگر تمرینتان را انجام دهید، احساس خوبی نسبت به خودتان پیدا می‌کنید.
 • به خودتان بگویید اول گرم می‌کنم، بعد اگر نخواستم می‌توانم دیگر ادامه ندهم.
 • به خودتان یادآوری کنید که این تمرین، انرژی باقی روز شما را تامین می‌کند.
 • به خودتان بگویید که اگر این تمرین را تمام کنی، می‌توانی ساعت‌های باقی‌مانده را تلویزیون ببینی، کتاب بخوانی یا بازی کنی.

به عواقب تصمیم‌تان فکر کنید

اگر فرزند شما تکلیف‌هایش را انجام ندهد، عواقبی در انتظارش خواهد بود. همین روند برای شما و تمرینات ورزشی شما نیز برقرار است. اگر تمرین‌های خود را انجام ندهید، عاقبتی در انتظار شماست! یک چیزی هست که شما احساس مسئولیت کرده‌اید و زحمت ورزش کردن و رژیم گرفتن را به جان خریدید، این طور نیست؟ بنابراین اگر ورزش نکنید نه تنها به آن چیزها نخواهید رسید، بلکه شاید اتفاق ناخوشایندی هم در انتظار شما باشد. مثلا اگر ورزش کردن را رها کنید ممکن است:

 • وزن‌تان زیادتر شود.
 • در مورد خودتان احساس بدی پیدا کنید.
 • مشکلاتی مانند بیماری‌های قلبی یا قند خون پیدا کنید.
 • کیفیت زندگی برایتان کم شود.
 • الگوی خوبی برای خانواده‌تان نباشید.

ورزش علاوه بر مزایای بی‌شماری که برای سلامت جسمانی دارد، می‌تواند به‌عنوان یک درمان بی‌نظیر برای بسیاری از فشارهای روحی مثل استرس نیز باشد. پس سعی کنید با استفاده از راهکارهای ایجاد انگیزه برای ورزش خود را به انجام مرتب و مداوم ورزش مقید کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × دو =