باورهای غلط در مورد تناسب اندام

در برابر هر دو حقیقت، یک باور غلط در مورد تناسب اندام وجود دارد که تشخیص را سخت می‌کنند. شاید شما هم شنیده باشید که خوردن برخی غذاها مثل کره بادام زمینی و موز دشمن تناسب اندام هستند. به نظرتان این یک افسانه است یا باور درست؟ البته که این مورد جزو باورهای غلط در مورد تناسب اندام است. چون موز مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان دارد. همینطور دانه‌های بادام جزو مغزها و چربی‌های مفید به شمار می‌رود و می‌تواند در بدن احساس سیری زیادی ایجاد کنند. به همین خاطر ترکیب موز و کره بادام زمینی یک میان وعده انرژی‌زا و مفید برای ورزشکاران است.

قبلا در پست حقایق جالب درمورد ورزش و تناسب اندام، برخی از نکات اثبات‌شده را بررسی کرده‌ایم، حالا در این مطلب قصد داریم برخی از باورهای غلط در مورد تناسب اندام را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

این باورهای غلط در مورد تناسب اندام را فراموش کنید!

اگر بعد از ورزش احساس درد نکنید، یعنی تمرین خوبی نداشتید

حقیقت: بسیاری از باورهای غلط در مورد تناسب اندام مربوط به تمرینات ورزشی هستند. به عنوان مثال تصور می‌شود که اگر بعد از ورزش احساس درد و خستگی شدید کنید، یعنی به اهداف کاهش وزن‌تان نزدیک‌تر شده‌اید. در حالی که شدت تمرینات و احساس درد به همدیگر مرتبط هستند. اما احساس خستگی در عضلات همیشه هم نشانه خوبی برای تناسب اندام نیست.

پیت مک کال، مربی فیزیوتراپی می‌گوید: «دردناک بودن عضله لزوما به معنی تمرین عالی نیست. بلکه فقط نشان می‌دهد که مقدار قابل توجهی استرس به بافت بدن‌تان وارد شده است.» در نتیجه حتی روز بعد از ورزش کردن هم می‌توان عضلاتی بدون درد داشت. به شرطی که به بافت بدن اجازه بهبود دهید. برای این کار 30 الی 45 دقیقه پس از ورزش به بدن‌تان سوخت مجدد بدهید و غذای مغذی مصرف کنید. نوشیدن مایعات کافی و هیدراته کردن عضلات را فراموش نکنید. همین‌طور در طول شب از خواب مناسب بهره ببرید تا عضلات‌تان بهبود پیدا کنند.

برای لاغری باید هر روز ورزش کنید

حقیقت: این هم یکی دیگر از باورهای غلط در مورد تناسب اندام است. در هنگام ورزش عضلات بدن درگیر هستند. اگر هر روز به صورت مرتب از آن‌ها کار بکشید، فرصتی برای استراحت و قوی‌تر شدن نخواهند داشت. بنابراین بعد از هر تمرین باید به آن‌ها فرصت بهبودی بدهید. بهتر است یک الی دو روز در هفته را استراحت کنید. در این روزها حرکات ورزشی ساده‌تر و سبک مثل انواع کشش‌ها یا پیاده‌روی را امتحان کنید.

می‌توان چربی‌های یک ناحیه‌ی خاص از بدن را کم کرد

حقیقت: بسیاری از افراد می‌خواهند فقط چربی از پهلوها و شکم‌شان حذف شود. اما این یکی از باروهای غلط در مورد تناسب اندام است. هیچ ورزشی به تنهایی نمی‌تواند چربی یک نقطه‌ خاص را کاهش دهد. حتی اگر روزی 100 تا دراز نشست یا کرانچ بزنید هم فایده‌ای ندارد. بلکه برای کوچک شدن شکم باید حرکات مربوط به لگن و پاها را به تمرینات خود اضافه کنید.

کودکان نباید تمرینات قدرتی انجام دهند

حقیقت: بر اساس این باورهای غلط در مورد تناسب اندام، بسیاری از والدین تا اواخر دوران نوجوانی به کودکان اجازه بلند کردن وزنه‌های سنگین یا دمبل زدن را نمی‌دهند. در عوض با شرکت کردن آن‌ها در ورزش‌های تیمی رقابتی مشکلی ندارند.

خوب است بدانید که حرکاتی مانند دویدن، پریدن، دو سرعت و بیشتر کارهایی که در ورزش‌های رقابتی تیمی انجام می‌شود، به طور کلی 5 برابر شدیدتر از تمرینات قدرتی متداول هستند. همین‌طور کودکان می‌توانند از 10 تا 13 سالگی حرکات قدرتی با وزنه انجام دهند (با نظارت مربی). چون این کار باعث می‌شود تا قدرت عضلات و تاندون‌هایشان افزایش پیدا کند. بنابراین بدن‌شان برای تحمل فشارهای بالا یا برخوردهای احتمالی که در ورزش رخ می‌دهد، آماده خواهد شد.

باورهای نادرست تناسب اندام

از دیگر باورهای غلط در مورد تناسب اندام می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تمرینات یوگا برای تناسب اندام کافی نیستند.
  • برای لاغری باید هر روز تمرینات کاردیو انجام دهید.
  • حرکات کرانچ بهترین گزینه برای ساختن شکم چند تکه است.
  • تفاوتی بین کالری مواد غذایی سالم (میوه‌ها، مغزها و..) و ناسالم (شکلات و انواع شیرینی‌ها) وجود ندارد.
  • برای انجام تمرینات قدرتی حتما باید از دستگاه‌های خاص استفاده کنید.
  • دویدن و اسکوات برای زانوها مضر است.
  • زمانی که ورزش کردن را متوقف کنید، عضلات‌تان به چربی تبدیل می‌شوند.

آیا نمونه‌های دیگری از باورهای غلط در مورد تناسب اندام را می شناسید؟ می‌توانید آن‌ها را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 17 =