تاثیر ورزش بر کاهش استرس

ورزش کردن از هر نوعی که باشد، می‌تواند به عنوان یک کاهش دهنده استرس عمل کند! وقتی فعالیت می‌کنید، بدن شما هورمونی به نام اندورفین که مسکن طبیعی بدن شناخته می‌شود را ترشح می‌کند؛ هورمونی که وظیفه‌اش به وجود آوردن حس خوب و دور کردن شما از نگرانی‌های روزمره است. شاید همین حالا هم بدانید که ورزش کردن برای بدن‌تان مفید است، اما آنقدر سرتان شلوغ است و استرس دارید که عملا نمی‌توانید آن‌را در برنامه‌های روزانه خودتان بگنجانید. اما یک لحظه صبر کنید، وقتی داستان درباره ورزش و استرس است خبرهای خوشی داریم! تاثیر ورزش بر کاهش استرس بیشتر از آن چه فکرش را می‌کنید، کارساز است.

در واقع هر نوع ورزشی می‌تواند به‌ عنوان کاهش‌دهنده استرس مفید باشد، از ایروبیک گرفته تا یوگا. بنابراین اگر ورزشکار نیستید یا اینکه اندام خوبی ندارید، همچنان می‌توانید برای اینکه استرس خودتان را کم کنید نوعی ورزش را به هر اندازه که می‌توانید انجام دهید. ارتباط بین ورزش و استرس را کشف کنید تا ببینید چرا باید به ورزش به عنوان بخشی از روتین کنترل استرس‌هایتان نگاه کنید.

 تاثیر ورزش بر کاهش استرس

ورزش کردن به بهبود کلی سلامت و حال خوب شما کمک می‌کند. بنابراین در مسیری که هر روز در زندگی خودتان طی می‌کنید انرژی بیشتری پیدا خواهید کرد. اما ورزش اثرات ضد استرس دیگری هم دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

۱. اندورفین را در بدنتان زیاد می‌کند

ورزش کردن کمک می‌کند تا تولید انتقال‌دهنده‌های عصبی مغز که باعث ایجاد حس خوب در بدن می‌شود یعنی اندورفین، افزایش پیدا کند. اگر چه اغلب به‌نظر می‌رسد که در بدن دونده‌ها این اتفاق رخ می‌دهد، اما در حقیقت هر نوع ورزش هوازی مثل تنیس یا حتی یک پیاده‌روی ساده باعث افزایش تولید اندورفین می‌شود.

۲. اثرات بد استرس را کاهش می‌دهد

ورزش کردن کمک می‌کند تا با محدود ساختن اثرات فشارهایی که به بدن وارد شده است از استرس رهانیده شوید؛ استرس‌هایی همچون پرواززدگی یا مشاجره با دیگران. علاوه بر این، با حفاظت از بدن شما در برابر اثرات مخرب استرس، اثرات مثبتی هم روی بدن‌تان از جمله دستگاه‌های گوارشی، ایمنی و قلبی عروقی خواهد گذاشت.

کاهش استرس با ورزش

۳. مانند مدیتیشن عمل می‌کند

پس از یک بازی سرعتی پینگ‌پنگ، یک پیاده‌روی طولانی یا شنا کردن چند باره طول استخر، متوجه خواهید شد که بیشتر دغدغه‌های روز خود را فراموش کرده‌اید و صرفا روی فعالیت بدن‌تان تمرکز کرده‌اید. نتیجه‌ای مانند آنچه از مدیتیشن به دست می‌آید.

پس از اینکه به رها شدن از استرس‌های روزانه با فعالیت بدنی و ورزش عادت کردید، متوجه می‌شوید تمرکزی که تنها روی یک کار دارید و انرژی و مثبت‌اندیشی که در نتیجه آن گرفتید، به شما کمک می‌کند تا در کارهای دیگرتان نیز آرام، مشتاق و متمرکز باشید.

۴. حال شما را بهتر می‌کند

ورزش منظم می‌تواند اعتمادبه‌نفس و حال و حوصله شما را بهبود ببخشد، و کمک کند تا ریلکس کنید، و از شر علائم افسردگی یا اضطراب خلاص شوید. ورزش کردن همچنین خواب شما را که احتمالا آن هم تحت تاثیر استرس، افسردگی یا اضطراب قرار گرفته بهتر می‌کند.

تمام این نکاتی که مطرح کردیم، می‌توانند تاثیر ورزش بر کاهش استرس را مشخص کنند. ورزش مداوم و منظم  می‌تواند سطح استرس شما را کاهش داده و کمک کنند تا روی زندگی و بدن خودتان کنترل پیدا کنید.

کاهش استرس با ورزش را چگونه تجربه کنیم؟

یک برنامه ورزشی موفق تنها با چند گام آغاز می‌شود که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

۱. با پزشک‌تان مشورت کنید

اگر برای مدت زیادی است که ورزش نکرده‌اید یا اینکه یک بیماری مزمن یا قدیمی دارید، شاید بهتر باشد تا پیش از شروع روتین ورزشی‌تان با پزشک خود صحبت کنید.

۲. پیش از دویدن، راه بروید

سطح تناسب اندام خودتان را به تدریج ارتقا دهید. اشتیاق شروع یک برنامه جدید بعضی وقت‌ها باعث می‌شود تا افراط کرده و باعث آسیب دیدن اندام و عضلات‌تان شوید. برای اکثر بزرگسالان، ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی متعادل (مانند راه رفتن یا شنا کردن سریع) یا ۷۵ دقیقه ورزش هوازی شدید (مانند دویدن یا دوچرخه‌سواری) در یک هفته کافی است. البته بیشتر از این ورزش کردن، طبیعتا اثرات مثبت بیشتری به همراه دارد، اما مادامی که به بدن خودتان بیش از اندازه فشار نیاورید. همچنین پیشنهاد می‌شود که حداقل دو روز در هفته را به تمرین با وزنه اختصاص دهید و تمام گروه‌های عضلانی بدنتان را درگیر کنید.

درمان استرس با ورزش

۳. کاری که عاشقش هستید را انجام دهید

تاثیر ورزش بر کاهش استرس تقریبا با تمامی انواع ورزش‌ها قابل مشاهده است، اما ضمن این تاثیر مثبت، سطح تناسب اندام شما نیز ارتقا پیدا می‌کند. اما مهم‌ترین کار این است که فعالیت یا ورزشی را انتخاب کنید که از آن لذت می‌برید. به‌عنوان مثال به این فکر کنید که کدام یک از این‌ها بیشتر با سلیقه شما جور است: پیاده‌روی، کوه‌پیمایی، دویدن، رقصیدن، دوچرخه‌سواری، یوگا، تای‌چی، بدنسازی، شنا یا والیبال؟ اگر هنوز در انتخاب ورزش مناسب مردد هستید، پست معرفی 6 ورزش برای کاهش استرس می‌تواند به شما کمک کند. همچنین به خاطر داشته باشید برای اینکه ورزش کنید حتما لازم نیست تا به باشگاه بروید. حتی می‌توانید در خانه خودتان و با کمک یک ویدیو در یوتیوب به راحتی ورزش کنید.

۴. برنامه‌ریزی کنید

روتین روزانه خودتان را ویرایش کنید و در برنامه صبح‌ها یا بعدازظهرهای خود، حداقل برای دو تا سه روز در هفته، زمانی را برای ورزش کردن در نظر بگیرید. قاعدتا ممکن است کارهایی پیش بیاید که باعث شود برنامه‌های خودتان را تغییر دهید اما لازم است که برای ورزش کردن اولویت قائل شوید.

برای کاهش استرس با ورزش به برنامه‌تان پایبند باشید

تا اینجا درباره تاثیر ورزش بر کاهش استرس گفتیم، اما شروع یک برنامه ورزشی تازه، اولین گام شما در این مسیر است. برای دریافت نتایج بهتر و اثرات همیشگی ورزش نیاز است تا روی تکرار برنامه ورزشی‌تان ممارست داشته باشید. در ادامه نکاتی در مورد اینکه چطور به روتین ورزشی‌تان پایبند باشید آورده‌ایم. اما قبل از ادامه این بحث، پیشنهاد می‌کنیم پست تبدیل ورزش به عادت را مطالعه کنید.

۱. اهدافتان را درست تعیین کنید

اهدافی را برای خودتان مشخص کنید که واضح، قابل اندازه‌گیری، قابل دستیابی، مرتبط و از نظر زمانی محدود باشند. بنابراین اگر مهم‌ترین هدفتان این است که استرس خودتان را کنترل کنید، شاید سه نوبت پیاده‌روی در طول هفته عصرها برای شما مفید باشد.

۲. یک دوست پیدا کنید

اینکه بدانید کسی در باشگاه یا در پارک منتظر شماست تا باهم وزنه بزنید یا دور پارک بدوید، مشوق بسیار بزرگی است. ورزش کردن به همراه یک دوست، همکار یا یکی از اعضای فامیل، همیشه با سطح جدیدی از انگیزه و تعهد همراه است. دوست‌ها که می‌توانند ورزش را برای یکدیگر جذاب‌تر هم بکنند!

۳. روتین‌تان را تغییر دهید

این مورد در مورد کسانی است که همیشه ورزش می‌کرده‌اند. اگر شما یک دونده سرعتی هستید، حالا می‌توانید به انواع دیگر ورزش‌ها که کمی سرعت کمتری دارند و می‌توانند به کاهش استرس شما بیشتر کمک کنند هم نیم نگاهی داشته باشید، ورزش‌هایی مانند پیلاتس یا یوگا. جالب است بدانید که این ورزش‌های ملایم‌تر، می‌توانند به بهبود مهارت شما در ورزش اصلی‌تان هم کمک کنند!

۴. در زمان‌های کوتاه‌تر ورزش کنید

حتی کمی ورزش کردن هم بی‌تاثیر نیست! پس، اگر واقعا نمی‌توانید یک زمان ۳۰ دقیقه‌ای را برای برنامه‌ی پیاده‌روی‌تان خالی کنید، همان ۱۰ دقیقه را هم بی خیال نشوید. اینگه هر روز فعالیتی داشته باشید، مطمئنا در سطح سلامتی شما مؤثر خواهد بود. پس وسط روتین صبحگاهی یا عصرگاهی خودتان، کمی هم برای حرکات کششی یا انجام چند اسکات یا شنا سوئدی زمان بگذارید.

بسیار خب، نتیجه اینکه هرکاری می‌خواهید بکنید، اما بهتر است به ورزش به دید یک کار جدید که به لیست کارهایتان اضافه شده است نگاه نکنید! فعالیتی که از انجام دادنش لذت می‌برید را انتخاب کنید و آنرا به بخشی از روتین همیشگی خودتان تبدیل کنید. هیچکس نمی‌تواند تاثیر ورزش بر کاهش استرس را منکر شود، هر ورزشی و هر فعالیتی، به اندازه‌ی قابل توجهی روی سطح سلامتی شما تاثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 16 =