حقایق جالب درمورد ورزش

از حقایق جالب درمورد ورزش و تناسب اندام خبر دارید؟ می‌دانید ورزش کردن چه تاثیرات شگفت‌انگیزی روی بدن شما می‌گذارد؟ اگر به ورزش علاقه‌مند هستید یا برای تناسب اندام خود برنامه‌ی خاصی دارید، این مقاله برای شما نوشته شده است. با ما همراه باشید.

1- خوابیدن به تناسب اندام شما کمک می‌کند!

خوابیدن، یکی از مفیدترین کارهای شما در شبانه‌روز است؛ چراکه مهم‌ترین ترمیم‌های بدن در طول خواب اتفاق می‌افتد. زمانی که شما در خواب عمیق فرو رفته‌اید؛ بدن‌تان در حال ترمیم زخم‌ها و عضله‌سازی است. برای تمام کسانی که به طور منظم ورزش می‌کنند، خواب یک بخش مهم در روند سوزاندن چربی‌ها و ساختن عضلات جدید محسوب می‌شود. در حقیقت ورزش کردن بدون خواب کافی می‌تواند برای بدن شما بی‌فایده یا حتی مضر هم باشد.

2- با دو ساعت ایستادن می‌توانید به اندازه 30 دقیقه راه رفتن، کالری بسوزانید

اگر آن‌قدر در طول روز مشغول هستید که نمی‌توانید به پیاده‌روی بروید، حداقل به جای پشت سر هم نشستن؛ بایستید!. هیچ‌وقت به طور مداوم روی صندلی نشینید. سعی کنید در هر ساعت، به مدت پنج دقیقه بایستید یا پیاده‌روی کنید. با این کار از خستگی عضلات بدن‌تان کم می‌کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که در طول روز وقت کافی برای دویدن یا پیاده‌روی ندارند، می‌توانید از دستگاه‌های ورزشی جیمزل برای منزل استفاده کنید.

3- تنها 10% از مردم، فقط با رژیم غذایی لاغر می‌شوند

حقایق جالب درمورد ورزش و تناسب اندام به همین جا محدود نمی‌شود. اگر تا الان تصور می‌کردید که داشتن رژیم غذایی مناسب شما را به تناسب اندام می‌رساند؛ اشتباه می‌کردید. تنها 10% از مردم بدون داشتن ورزش منظم می‌توانند لاغر شوند. بهترین روش برای رسیدن به تناسب اندام تلفیق ورزش و رژیم غذایی با هم است.

4- زمانی که در حال دویدن هستید؛ فشار روی پای شما دو تا سه برابر وزن‌تان است

زمانی که در حال قدم زدن هستید؛ پاهای شما وزنی حدود 1.5 برابر وزن شما را تحمل می‌کند. اگر سرعت راه رفتن خود را تا چهار متر در ثانیه افزایش دهید؛ فشار روی پاهای شما  267% وزن شما خواهد بود. به همین خاطر باید نحوه صحیح راه رفتن و دویدن را یاد بگیرید، تا به پاهای خود آسیب نرسانید.

حقایق جالب در مورد تناسب اندام

5- شش تا هشت هفته زمان می‌برد؛ تا بدن شما با یک برنامه تناسب اندام سازگار شود

بعضی از ما، بعد از دو ماه ورزش کردن خسته می‌شویم و برنامه ورزشی خود را کنار می‌گذاریم. درحالی که یکی از حقایق جالب درمورد ورزش این است که بدن تا شش هفته با برنامه‌‌ی ورزشی ما سازگار نمی‌شود. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از برنامه‌ی تناسب اندام خود بگیرید، هر روز ورزش کنید. در کنار تمرینات ورزشی خود، حتما به رژیم غذایی خود پایبند باشید و از تلاش کردن دست نکشید.

6- بعد از چهل سالگی، هر سال 1% از عضلات خود را از دست می‌دهید

بر اساس این حقیقت شما در سن 80 سالگی، 40% از قدرت عضلات خود را از دست داده‌اید. تحقیقات علمی نشان داده است که ورزش کردن می‌تواند سرعت پیشرفت این روند را به حد قابل توجهی کم کند. در صورت ورزش نکردن، حتی امکان تخریب عضلات بیشتری هم وجود دارد.  به همین خاطر برای جلوگیری از پیری عضلات خود، هرروز ورزش کنید.

7- با گوش دادن به موسیقی، از ورزش کردن نتیجه بهتری می‌گیرید

فهمیدن حقایق جالب درمورد ورزش شما را به تمرین کردن تشویق می‌کند. مخصوصا وقتی که بفهمید گوش دادن به موسیقی باعث تناسب اندام می‌شود. از این به بعد موقع تمرینات ورزشی به موسیقی گوش دهید تا برای ورزش کردن با انگیزه بمانید. گفته می‌شود شنیدن موسیقی و هماهنگ شدن با آن، کارایی شما را تا 15% افزایش می‌دهد.

تاثیر موسیقی بر ورزش

8- آب نخوردن، دشمن تمرینات ورزشی شماست

برای این که بدن‌تان سازوکار طبیعی خود را به درستی انجام دهد، به آب نیاز دارد. در زمان ورزش کردن، به خاطر فعالیت عضلات و تعریق، آب بدن شما کاهش می‌یابد. درصورتی که در زمان مناسب آب نخورید؛ عملکرد طبیعی بدن‌تان مختل شده و ورزش کردن بی‌فایده می‌شود. پس در بین ورزش، آب بخورید تا کمبود آب بدن خود را در همان زمان جبران کنید.

9- پوشیدن پوشاک ورزشی، انگیزه‌ی شما را افزایش می‌دهد

همه‌ی ما با پوشیدن لباس ورزشی، انگیزه‌ی بیشتری برای ورزش کردن پیدا می‌کنیم. حس و حال پوشاک ورزشی، چیزی متفاوت از دیگر لباس‌هاست. اگر برای ورزش کردن انگیزه کافی ندارید؛ حتما با پوشیدن پوشاک ورزشی به خودتان روحیه و انگیزه بدهید. می‌توانید نگاهی به پوشاک ورزشی جیمزل بندازید و مناسب‌ترین لباس ورزشی خود را از بین آن‌ها انتخاب کنید.

دانستن این حقایق جالب درمورد ورزش و تناسب اندام، شما را به انجام تمرینات ورزشی، تشویق می‌کند. حالا که از این حقیقت‌های جالب باخبر شده‌اید؛ ورزش کردن را به تعویق نیندازید و از همین امروز برای خود یک برنامه‌ی تناسب اندام مناسب بریزید. البته دقت داشته باشید که ورزش کردن غیراصولی می‌تواند به شما آسیب بزند، به خصوص اگر زیر نظر مربی و در باشگاه انجام نشود. برای جلوگیری از این کار، پست 7 اشتباه رایج ورزشی که هنگام ورزش در خانه انجام می‌دهیم را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 4 =