حفظ تناسب اندام در زمان کرونا چطور ممکن است؟ با همه گیری کرونا اگر نه همه مردم ولی اکثر ما ناگزیر در خانه ماندیم. اگر عادت به پیاده‌روی روزانه داشتیم یا به صورت مرتب به باشگاه می‌رفتیم به احتمال زیاد با در خانه ماندن یا بیشتر وقت خود را در خانه گذراندن، فعالیت ما هم کاهش یافته و امکان‌های گذشته را در اختیار نداریم. قرنطینه و در خانه ماندن نگرانی ما از ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می‌دهد ولی محیط خانه فرصت فراوانی برای کم‌تحرکی نیز فراهم می‌کند.

به طور معمول در خانه در این دو حالت هستیم: نشستن یا دراز کشیدن درحالی‌که پیش از این برای رسیدن به محل کار پیاده‌روی می‌کردیم و راه رفتن و فعال بودن بخشی از زمان ما در طول روز را به خود اختصاص می‌داد. سؤال این است که با شرایط جدید می‌توانیم باز هم فعالیت و تحرک داشته باشیم؟ چطور می‌شود در قرنطینه فعالیت بدنی داشته باشیم؟ حفظ تناسب اندام در زمان کرونا با چه روش‌هایی ممکن است؟ در ادامه چند راهکار و پاسخ به این سؤال‌ها را شرح می‌دهیم.

حفظ تناسب اندام در کرونا

یکجا ننشینید

در طول مدتی که از همه‌گیری کرونا گذشته بارها در گفتگوهای تلفنی با دوستانمان در پاسخ به چه می‌کنی؟ شنیده‌ایم که کاری نمی‌کنم فقط نشسته بودم. خب برای فعال بودن بهتر است از مدام نشستن دست برداریم. کافی است فعال باشید، حرکتی کنید و از جای خود بلند شوید.

مدام نشستن و دراز کشیدن باعث می‌شود سوخت‌وساز بدن کاهش یابد و وزن بالا برود و وقتی زمان زیادی در طول روز را نشسته‌اید به مرور انعطاف بدنی خود را از دست می‌دهید، پس اول از همه به این نکته توجه کنید. گاهی از جای خود بلند شوید. اگر در طول روز با کامپیوتر کار می‌کنید و یا مدام گوشی موبایل در دست دارید هر سی دقیقه چشمتان را از روی مانیتور و صفحه موبایل بردارید، بلند شوید و برای چند دقیقه قدم بزنید. این سه کلمه را به یاد داشته باشید و مرتب این چرخه را تکرار کنید: نشستن، ایستادن و حرکت. استراحت منظم در طول کار در خانه و یا کار با موبایل باعث می‌شود زمان تحرک و حرکت کردن را به خودتان بدهید. حفظ تناسب اندام در زمان کرونا وابسته به این استراحت‌هایی است که بین زمان‌های طولانی نشستن و دراز کشیدن به خود می‌دهید.

ورزش در دوران کرونا

از پله استفاده کنید

پس از همه‌گیری کرونا کمتر از گذشته از خانه خارج می‌شویم ولی ممکن است روزهایی برای کارهای ضروری و یا رفتن به محل کار از خانه بیرون برویم. در رفت‌وآمدهای خود با پله‌ها دوست باشید. بالا رفتن از پله فعالیتی مفید برای قلب است، سوخت‌وساز بدن شما را افزایش می‌دهد و فعالیتی مناسب محسوب می‌شود. تحقیقاتی نشان داده که تنها ۳ بار حرکت سریع بر روی پله‌ها در طول روز فقط برای حدود ۲۰ ثانیه می‌تواند در کمتر از ۶ هفته بهبودی محسوس در تناسب‌اندام ایجاد کند. پس حفظ تناسب اندام در زمان کرونا از راه دوستی با پله‌ها نیز محقق خواهد شد.

ورزش در خانه

استفاده از وزن بدن به جای دستگاه‌های باشگاه

پیش از انجام تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد فعالیت ورزشی هوازی مهم‌ترین ورزش برای رسیدن به تناسب‌اندام و سلامت تلقی می‌شد. بعد از این تحقیقات ثابت شد که تمرینات قدرتی حتی بدون وسیله و فقط با وزن بدن به همان میزان تمرین‌های هوازی در بهبود سلامتی مؤثر هستند. شاید نتوانید در خانه بدوید ولی می‌توانید تمرینات فراوانی با وزن بدن انجام دهید. کافی است دو بار در هفته و هر بار دو تا چهار ست تمرین قدرتی بین ۸ تا 15 بار تکرار را انجام دهید. تمریناتی که می‌توانید در خانه با وزن بدن انجام دهید شنا، اسکات، پلانک، حرکت خرچنگی، پای کوهنوردی و انواع حرکات دیگر است که به راحتی می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن‌های ورزشی نحوه انجام آن‌ها را مشاهده کنید.

ورزش‌های کششی نیز پیشنهاد دیگر ما به شماست که در پست کشش را فراموش نکنید به طور کامل به آنها پرداخته‌ایم.

راهکارهای تناسب اندام

فقط حرکت کنید، راه بروید و برقصید

به موسیقی گوش بدید و همراه آن راه بروید و برقصید. کنسرت‌های متعددی به صورت آنلاین برگزار می‌شود و می‌توانید به صورت منظم ساعتی در روز را به گوش دادن به موسیقی برای کاهش استرس و حرکت آزادانه با آن اختصاص دهید. رقص در تنهایی برای زمانی کوتاه می‌تواند به حفظ تناسب‌اندام و سلامت نگه داشتن قلب کمک کند و همچنین در بهبود سلامت روان نیز نقش مثبتی داشته باشد. حفظ تناسب اندام در زمان کرونا با انتخاب روش‌های ساده‌ای مانند رقصیدن نیز قابل دسترسی است.

ورزش های مفید برای حفظ تناسب اندام در زمان کرونا

کارشناسان سلامت همچنان به حفظ فاصله اجتمایی و گذراندن زمان بیشتر در خانه در دوران کرونا معتقدند و ویروس کرونا همچنان فعالیت‌های ما را محدود کرده است ولی همواره باید به یاد داشته باشیم استفاده از فرصت‌ها، انجام کارهای ساده، خلاقیت و برنامه‌ریزی دقیق عامل مهمی است که شادی، آرامش و سلامت و تناسب اندام را برای ما به ارمغان می‌آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن
مقایسه
0
    0
    سبد خربد
    سبد خربد خالی استبازگشت به فروشگاه