راهنمایی برای انتخاب بهترین زمان برای ورزش کردن در روز

در حالی که بسیاری از افراد قبل از طلوع آفتاب شروع به ورزش‌کردن می‌کنند، سایر افراد تمایلی به ورزش صبحگاهی ندارند. در واقع تعیین مناسب ترین زمان برای ورزش کردن، به فیزیولوژی بدن هر فرد وابسته است. چرا که شما می‌خواهید با ورزش‌کردن به یک احساس خوب دست پیدا کنید و مطمئنا اختلال در خواب برای ورزش صبحگاهی، اثر متضادی بر روحیه‎ی شما خواهد داشت. در این مطلب قصد داریم نگاهی به جوانب مثبت و منفی ورزش‌کردن در ساعات مختلف روز بیندازیم؛ تا شما به کمک آن به بهترین زمان برای ورزش کردن خود دست پیدا کنید.

مزایای ورزش‌کردن در صبح

ورزش صبحگاهی به دلیل مزایای بی‌شماری که دارد بسیار مورد توجه بوده و برای بسیاری از افراد بهترین زمان برای ورزش شناخته شده است. در ادامه به بسیاری از مزایای ورزش‌کردن در صبح اشاره شده است و شما پس از مطالعه‌ی آن می‌توانید به تفاوت‌های بین ورزش صبح یا عصر پی ببرید و بهترین زمان برای ورزش را متناسب با شرایط خود بیابید.

البته توجه داشته باشید که برای ورزش صبحگاهی لازم نیست حتما از خانه خارج شوید. می‌توانید برای داشتن یک تجربه عالی از ورزش در منزل، پست نکاتی برای ورزش لذت‌بخش در خانه را مطالعه کنید.

حفظ روال ثابت

زمان ورزش‌کردن در بعدازظهر ممکن است با ساعات انجام سایر مسئولیت‌ها تداخل داشته باشد. علاوه بر این، خستگی کار روزانه می‌تواند بر اراده‎ی شما برای انجام ورزش عصرگاهی اثر منفی بگذارد. از این رو ممکن است متوجه شوید که حفظ روال ورزش‌کردن در صبح آسان‌تر است و حتی می‌تواند عاملی برای زودتر از خواب بیدار شدن شما باشد. به همین دلیل صبحگاه معمولا بهترین زمان برای ورزش محسوب می‌شود.

تقویت قدرت مغز

وندی سوزوکی، استاد مرکز علوم اعصاب دانشگاه نیویورک می‌گوید که ورزش صبحگاهی می‌تواند به تقویت قدرت مغز کمک کند. زیرا صبح زود، میزان انتقال‌دهنده‌های عصبی و فاکتورهای رشد مغز در بالاترین میزان خود است و ورزش می‌تواند با افزایش ترشح آن‌ها به تقویت قدرت یادگیری، تصمیم‌گیری و حافظه‌ی کوتاه‌مدت شما کمک کند.

بهبود وضعیت خواب

تمرینات صبحگاهی گزینه‌ی مناسبی برای رهایی از استرس هستند. از آنجایی که ورزش‌کردن باعث افزایش ضربان قلب و دمای بدن می‌شود، ورزش‌کردن بیش از حد در اواخر عصر (عموماً بعد از 8 بعد از ظهر) ممکن است خواب شبانه را مختل کند. مطالعه‌ای نشان داده که ورزش‌کردن در ساعت 7 صبح (در مقایسه با 1 یا 7 بعدازظهر) به برخی از افراد کمک کرده است که شب‌ها راحت‌تر بخوابند.

احساس گرسنگی کمتر

مطالعات متعددی نشان داده‌اند که ورزش‌کردن می‌تواند به کاهش اشتها کمک کند. اگر می‌خواهید که در طول روز کم‌تر احساس گرسنگی کنید؛ انجام تمرینات صبحگاهی گزینه‌ی مناسبی برای شما است.

سوزاندن چربی

یکی از دلایلی که صبح به عنوان بهترین زمان برای ورزش شناخته می‌شود، این است که طبق تحقیقات، افراد می‌توانند چربی بدن بیشتری را با ورزش‌کردن در حالت ناشتا بسوزانند. شرایطی که کاملا با ورزش در صبح زود منطبق است.

مزایای ورزش‌کردن در بعدازظهر

افراد زیادی از مزایای ورزش‌کردن در صبح زود حمایت می‌کنند؛ اما اگر نمی‌توانید در این ساعت از روز ورزش کنید اصلا نگران نباشید. دلایل بسیار زیادی انتخاب بعدازظهر به عنوان بهترین زمان برای ورزش را تبدیل به یک انتخاب هوشمندانه می‌کند. در ادامه به این مزایا اشاره کرده‌ایم.

 

آمادگی بیشتر بدن

یکی از فاکتورهای مهم برای انجام تمرینات، دمای بدن است. دمای بدن شما به طور معمول در طول روز افزایش می‌یابد؛ بنابراین میزان قدرت، انعطاف‌پذیری و استقامت عضلات شما ممکن است در اواخر بعدازظهر به اوج خود برسد. از طرف دیگر دمای پایین بدن در صبح بلافاصله بعد از بیدار شدن، باعث می‌شود که عضلات سفت و کم‌تر منعطف باشند.

واکنش‌پذیری بیشتر

افراد جوان‌تر در بعدازظهر قدرت واکنش‌پذیری بیشتری دارند. بنابراین ممکن است بهترین زمان برای یک ورزش مانند بسکتبال و فوتبال، بعدازظهر باشد که نیاز به فکر و حرکت سریع دارند.

ترشح هورمون

میزان بعضی از هورمون‌های بدن در تعیین بهترین زمان برای ورزش مهم است. اثرات هورمون تستوسترون برای افزایش رشد، قدرت و استقامت عضلات در هر دو جنس زن و مرد آشکار است. بدن ممکن است در طول تمرینات استقامتی در اواخر بعدازظهر، تستوسترون بیشتری نسبت به صبح تولید کند. به علاوه، میزان هورمون استرس کورتیزول که به ذخیره‌ی چربی و کاهش بافت عضله کمک می‌کند، در صبح به اوج خود می‌رسد و در طول روز و در حین ورزش کاهش می‌یابد.

کالری‌سوزی

مطالعه‌ای نشان داده است که بدن بیشترین میزان کالری را در ساعات بعدازظهر می‌سوزاند. بنابراین می‌توانید با انتخاب بعدازظهر به عنوان بهترین زمان برای ورزش کردن خود، برای کاهش وزن قدم بردارید.

تعیین بهترین زمان برای ورزش کردن به خودتان بستگی دارد

تحقیقات نشان می‌دهد که بدن می‌تواند در ساعت مشخصی به انجام تمرینات ورزشی عادت کند و حتی عملکرد بهتری نسبت به دیگر ساعات روز از خود نشان دهد. اگر می‌دانید که با انجام ورزش صبح یا عصر عصبی می‌شوید، ظهر را برای ورزش کردن انتخاب کنید. اخیرا مطالعه‌ای نشان داد که کیفیت عملکرد ورزشی هر فرد، اغلب بستگی به میزان ساعت بیداری طبیعی او دارد.

واقعیت این است که افرادی که به طور مداوم در یک ساعت مشخص از روز ورزش می‌کنند، صرف نظر از اینکه صبح، ظهر، عصر یا شب را انتخاب می‌کنند، نتایج بهتری می‌بینند. اگر ورزش‌کردن در صبح برای برنامه‎ی شما مناسب‌تر است؛ کافی که عضلات سفت و کم‌تر منعطف خود را قبل از شروع ورزش گرم کنید. برای اینکه روال منظم انجام تمرینات بعدازظهر خود را از دست ندهید؛ یک دوست پیدا کنید و همیشه وسایل ورزشی خود را در ماشین یا محل کار خود نگه دارید تا بهانه‌ای برای ترک ورزش نداشته باشید. آنچه مهم است؛ یافتن مناسب ترین زمان برای ورزش کردن طبق فیزیولوژی خود و انجام منظم تمرینات است.

فروشگاه لوازم ورزشی جیمزل با ارائه این مطلب و جزئیات لازم سعی دارد تا به شما در انتخاب بهترین زمان برای ورزش کردن کمک کند. امیدواریم که برای شما سودمند باشد.

بستن
مقایسه
0
    0
    سبد خربد
    سبد خربد خالی استبازگشت به فروشگاه